„W punkt”
Innowacja społeczna prowadzona w ramach projektu „Inkubator Wielkich Jutra Dostępność +”
opracowana przez
Fundację Laboratorium Marzeń
Jakie problemy rozwiązuje nasza innowacja i co nowego wnosi do obecnej praktyki
Innowacja społeczna „W punkt” to aplikacja mobilna wraz z uzupełnieniem w postaci portalu internetowego i infolinii/telefonu zaufania.
Celem głównym wprowadzanej innowacji jest zwiększenie dostępu do wiedzy na temat postępowania w leczeniu osób niepełnosprawnych już od dnia narodzin. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez opracowanie kompleksowego procesu wsparcia w formie stworzonego portalu internetowego oraz aplikacji dedykowanych osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom.
Projekt „W punkt” pozwoli na znalezienie odpowiedniego dla danej osoby wsparcia i może zapewnić szybki dostęp do dotychczas rozproszonych w Polsce usług i informacji dla osób z niepełnosprawnościami: medycznych (diagnostycznych i terapeutycznych), prawnych, socjalnych, społecznych, psychologicznych/psychoterapeutycznych czy edukacyjnych.
Kompleksowe wsparcie już na samym początku – w momencie opuszczenia szpitala lub uzyskania diagnozy- pozwoli na znaczne skrócenie czasu potrzebnego do rozpoczęcia procesu terapeutycznego czy uzyskania ostatecznej diagnozy.
Komu służy nasze rozwiązanie?
Grupę odbiorców projektu systemowego wsparcia stanowią osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną i/lub sprzężoną zarówno dzieci jak i dorośli oraz ich rodziny.
Wśród schorzeń wymienić należy:
- wcześniactwo,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- schorzenia genetyczne (między innymi zespół Downa)
- metaboliczne,
- rzadkie schorzenia,
- spektrum autyzmu,
- zespół Aspergera i inne.
Kto może zastosować nasze rozwiązanie?
Docelowa grupa użytkowników obejmuje przede wszystkim rodziny osób z niepełnosprawnościami.
Dodatkową grupę stanowią specjaliści i profesjonaliści: nauczyciele, pracownicy socjalni, terapeuci, pedagodzy specjalni a także studenci Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, studiów podyplomowych wszystkich kierunków związanych z opieką i terapią dziecka z niepełnosprawnością, pracownicy placówek edukacyjnych, świetlic socjoterapeutycznych itp.
Kolejną grupą użytkowników będą specjaliści pierwszego kontaktu, którzy kierują osoby z niepełnosprawnością do odpowiadających ich potrzebom miejsc: doradcy i konsultanci, diagności, lekarze pierwszego kontaktu, itp. Portal wspomógłby ich pracę poprzez szybki i łatwy sposób wyszukiwania informacji lub odesłanie ich do samego portalu.
Jakie materiały udostępniamy w ramach licencji?
W ramach licencji udostępniamy:
- Aplikację ułatwiającą prowadzenie procesu terapeutyczno – diagnostycznego,
- Portal internetowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom,
- Telefon zaufania,
- Skrypt – „Dobre praktyki wspierania rodzin z niepełnosprawnością na bazie doświadczeń z prowadzeniem telefonu zaufania/infolinii oraz grup wsparcia”,
- Raport z przygotowania i testowania innowacji.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy organizacją, której celem jest objęcie opieką rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Mamy świadomość, że dzieci te po opuszczeniu oddziałów neonatologicznych borykają się z wieloma wyzwaniami rozwojowymi i zdrowotnymi, często potrzebując wielospecjalistycznego wparcia przez całe swoje życie. Wiemy też, że wsparcia potrzebują także ich rodziny. Dbamy nie tylko o pomoc medyczną i edukacyjną dla dziecka, ale zapewniamy wsparcie dla całego systemu rodzinnego. Uważamy, że rodzina to całość i jako taka w całości zasługuje na pomoc. Swoje działania realizujemy przez regularne warsztaty dla rodziców, turnusy rehabilitacyjne, grupy wsparcia, organizację imprez integracyjnych, pikników, balików, zajęć rozwijających pasje i zainteresowania, organizację i udział w konferencjach. W ramach programu Dostępność plus opracowujemy kompleksowy model organizacji zajęć dodatkowych dla osób z niepełnosprawnościami umożliwiający szerszy dostęp do tego typu aktywności. Wszystkie nasze działania dedykowane są właśnie tym osobom. Na nasze wydarzenia chętnie przychodzą osoby zdrowe, co sprzyja integracji i zmniejsza wykluczenie społeczne. Współpracujemy ze specjalistami z zakresu opieki medycznej i rehabilitacji, osoby tworzące fundację na co dzień pracują z dziećmi z niepełnosprawnością i ich rodzinami.
Gdzie możecie nas znaleźć i jak się z nami kontaktować?
Fundacja Laboratorium Marzeń
Adres: Przyjaźni 24, 61-686 Poznań
Adres strony: www.laboratoriummarzen.pl